Toczenie zewnętrznej powierzchni tłoka
Obróbka tokarska zewnętrznej powierzchni tłoka, tj. powierzchni walcowej części nośnej i uszczelniającej oraz denka i rowków na pierścienie, wykonywana jest niekiedy w czasie pierwszej operacji na uchwytach rozprężnych. Przykład takiego uchwytu rozprężnego pokazano na rys. 273. W tym przypadku tłok mocowany jest sześcioma kołkami 1 wysuwanymi
za pomocą ściętych klocków 2, przesuwających się na skutek obrotu dwustronnej śruby (rzymskiej) 3, zaopatrzonej na jednym końcu w gwint lewy, a na drugim — w prawy. Śruba ta jest obracana za pośrednictwem dwóch zębatych kół stożkowych 4 i 5 podkręcanych kluczem czołowym wstawianym w gniazdo 6.
Znacznie częściej jednak toczenie zewnętrznej powierzchni tłoka odbywa się po uprzednim wykonaniu pomocniczej podstawy obróbkowej. Wówczas ustalenie i mocowanie tłoka odbywa się w sposób pokazany poprzednio na rys. 269.
Sposób wykonania obróbki tokarskiej uzależniony jest głównie od wielkości produkcji. Przy produkcji jednostkowej i małoseryjnej, a więc najczęściej przy obróbce dużych tłoków, toczenie rozdziela się na kilka operacji, wykonywanych na oddzielnych tokarkach ogólnego przeznaczenia.
Przy produkcji wielkoseryjnej i masowej zazwyczaj stosuje się jednowrzecionowe półautomaty wielonożowe, umożliwiające łączenie obróbki tokarskiej w jedną operację. Schemat takiej operacji pokazany jest na rys. 274. Suport przedni zaopatrzony jest w trzy imaki nożowe 1, 2, 3. W imaku 1 zamocowane są dwa noże rozmieszczone promieniowo, z których jeden służy do toczenia zgrubnego części nośnej, a drugi — do jej toczenia wykańczającego. Noże te są tak ukształtowane i ustawione, że skrawają kolejno. Toczenie części uszczelniającej odbywa się przy posuwie poprzecznym za pomocą szerokiego noża osadzonego na imaku 2. W ten sposób suport przedni pracuje najpierw przy posuwie wzdłużnym, a następnie przy posuwie poprzecznym. Suport tylny (pracujący przy posuwie poprzecznym) zaopatrzone jest w dwa imaki nożowe: imak 4, którego noże nacinają zgrubnie rowki na pierścienie i planują denko oraz imak 5 z nożami do wykańczającego toczenia rowków i załamania krawędzi denka. Załamywanie krawędzi rowków wykonują noże osadzone w imaku 3 suportu przedniego.
Stosując uchwyt rozprężny można połączyć toczenie powierzchni zewnętrznej z obróbką pomocniczej podstawy obróbkowej. Szkic takiej połączonej operacji wykonywanej na jednowrzecionowym półautomacie wielonożowym pokazano na rys. 275. W danym przypadku obrabiany jest żeliwny tłok silnika z zapłonem samoczynnym. Noże przedniego suportu toczą zewnętrzną powierzchnię walcową. Jednocześnie inny nóż zamocowany w specjalnym przyrządzie kopiującym toczy stożkową powierzchnię denka tłoka. Po zakończeniu pracy przez noże suportu przedniego zaczynają pracować noże suportu tylnego służącego do nacinania rowków. Oprócz tego toczy się powierzchnię wewnętrzną przy pomocy dodatkowego suportu, umieszczonego na przedniej, lewej stronie obrabiarki. Suport ten jest uruchamiany ręcznie po usunięciu zbędnego materiału przez inne noże. Toczenie wykańczające denka wykonuje się nożem kształtowym. Przy tym samym ustawieniu wykonuje się nakiełkowanie denka specjalnym wrzecionem v:iertarskim, ustawionym na miejscu tylnego kła.
W produkcji masowej toczenie tłoków wykonuje się często na wielowrzecionowych półautomatach. Na rys. 276 pokazano przebieg obróbki tłoka samochodowego na sześciowrzecionowym półautomacie:
I pozycja — zamocowanie tłoka (w sposób podany na rys. 269); II pozycja — zgrubne toczenie walcowej powierzchni tłoka od denka do osi otworu na sworzeń, rowków na pierścienie i denka;
III pozycja — zakończenie zgrubnego toczenia części nośnej i toczenie
wygładzające części uszczelniającej;
IV pozycja — załamanie krawędzi i wykańczające toczenie denka;
V pozycja — toczenie wygładzające części nośnej i wykańczające części na średnice stopniowo zmniejszające się w kierunku denka;
VI pozycja — toczenie części nośnej na stożek i wykańczające toczenie
rowków na pierścienie. Czas opisanej operacji zależnie od przyjętych warunków skrawania waha się od 13 do 26 sek.